Fandom Developers Wiki
Advertisement

CustomComments, hizmetlilerin belirli bir gruptaki kullanıcılar için yorumları veya mesajları kolayca özelleştirmesini sağlayan çok yönlü bir betiktir.

Kurulum[]

Özelleştirme[]

Bu betik, seçilen gruptaki kullanıcının yorumlarına ve mesajlarına özel sınıflar ekler.

Grup ekleme[]

Kullanıcı grupları eklemenin önerilen yolu, vikinizdeki MediaWiki:Custom-comment-groups.json sayfasıdır, çünkü bu, inceleme sürecinden geçmeden hızlı ve kolay özelleştirmeye izin verir. Ancak, bunu bu şekilde yaparak, özel yorumların çalışmayı durdurmasına neden olabileceğinden, JSON'da herhangi bir hata oluşturmadığınızdan emin olmanız gerekir. Bu örneği kopyalayabilir ve beğeninize göre özelleştirebilirsiniz. (Not: Bu sayfayı oluştururken sayfada {} şeklinde iki adet parantez göreceksiniz. Herhangi bir şey eklemeden önce bunlar kaldırılmalıdır.)

[
  {
    "group": "grup1",
    "users": ["Kullanıcı1", "Kullanıcı2", "Kullanıcı3"]
  },
  {
    "group": "grup2",
    "users": ["Kullanıcı4", "Kullanıcı5", "Kullanıcı6"]
  }
]

Alternatif olarak, MediaWiki:Common.js dosyanızda window.customCommentGroups tanımlayabilirsiniz. Bu yöntemi anlamak daha kolaydır, ancak bu şekilde yapmak, herhangi bir değişikliğin yayınlanmadan önce gözden geçirilmesi gerektiği anlamına gelir. Bu, gruplarda yapılan değişiklikleri geciktirebilir. Yine, gruptaki kullanıcıları özelleştirmek için aşağıdaki örneği kullanabilirsiniz.

window.customCommentGroups = [
  {
    group: "grup1",
    users: ["Kullanıcı1", "Kullanıcı2", "Kullanıcı3"]
  },
  {
    group: "grup2",
    users: ["Kullanıcı4", "Kullanıcı5", "Kullanıcı6"]
  }
];

Using configuration options with Fandom Developers Wiki scripts

The instructions on this page describe how to use configuration options with a script. Here on the Fandom Developers Wiki, many scripts provide optional configuration settings as a mean to alter or enhance the default behavior of the script. When installing configuration options in your JavaScript file, please note that they need to go above the import statement in order to work — unless the directions say otherwise. In case MediaWiki:ImportJS is used to load the scripts, it will be executed last.

Configuration options load too late, don't work
// 1. AjaxRC import statement
importArticles({
  type: 'script',
  articles: [
    'u:dev:MediaWiki:AjaxRC.js'
  ]
});

// 2. AjaxRC configuration option
window.ajaxRefresh = 30000;
Proper placement of configuration options
// 1. AjaxRC configuration option
window.ajaxRefresh = 30000;

// 2. AjaxRC import statement
importArticles({
  type: 'script',
  articles: [
    'u:dev:MediaWiki:AjaxRC.js'
  ]
});

Not: Her iki örnekte de grup adında boşluk olamaz ve sınıfları özelleştirmek için CSS kullanılırken büyük/küçük harf duyarlıdır.

Stil yorumları[]

Stil oldukça basittir. Bir gruptaki kullanıcılar için yapılan yorumlar ve mesajlar, kendilerine eklenmiş özel bir sınıfa sahip olacaktır. Yukarıdaki örnekler, kullanıcıları grup1 ve grup2 ile yerleştirmiştir. Aşağıdaki örneği kopyalayabilir ve MediaWiki:Common.css dosyanıza özelleştirebilirsiniz.

/* Bu örneği kullanarak bir gruptaki kullanıcılar için yorumların ve mesajların nasıl göründüğünü birleştirebilirsiniz. */
.comment-grup1, .message-grup1 {
  background-color: lightblue;
  border: 2px solid black;
  /* Ek CSS */
}

/* Alternatif olarak, bu örneği kullanarak hem yorumların hem de mesajların görünümünü değiştirebilir veya herhangi bir özel stile sahip olmamayı tercih ederseniz, onu dışarıda bırakabilirsiniz. */
.comment-grup2 {
  background-color: orange;
  border: 2px solid red;
  /* Ek CSS */
}

.message-grup2 {
  background-color: cyan;
  border: 2px solid green;
  /* Ek CSS */
}
Advertisement