Fandom Developers Wiki
Advertisement
This page uses Creative Commons licensed content from Wikipedia (view authors). Smallwikipedialogo

Bu betik yalnızca KİŞİSEL kullanım içindir!

Bu betiği kendiniz için kurmakta özgürsünüz, ancak viki çapında kullanılmasına izin verilmiyor (örn., MediaWiki:Common.js veya MediaWiki:Fandomdesktop.js sayfasında), Fandom'un Kullanım Şartları'na ihlâl edilecektir.
(Özelleştirme politikası sayfasına bakın)

Javascript Wiki Browser (kısaltmada JWB), kullanıcıların yarı otomatik düzenlemeleri daha kolay yapmasına izin veren bir betiktir. Genel kullanım için indirilebilir AutoWikiBrowser ile benzer şekilde çalışır, ancak yürütülebilir bir kurulum gerektirmez ve herhangi bir (büyük) işletim sisteminde çalışabilir. Bu betik, örneğin Düzenli İfade Yazım Hata Düzeltmesi ve Kullanıcı Kontrol Sayfası kullanılarak tasarım ve işlevsellik açısından AWB'den büyük ölçüde ödünç alınmıştır. Bu betiği sonuna kadar kullanmak için, vikinin AutoWikiBrowser CheckPage'inde (vikinizde Project:AutoWikiBrowser/CheckPage) listelenmiş olmanız veya vikide hizmetli haklarına sahip olmanız gerekir.

Kurulum[]

Başlarken[]

Betiğini yükledikten sonra, betiğini kullanmak istediğiniz vikideki Project:AutoWikiBrowser/Script sayfasına gidin.

JWB'nin arayüzü ilk başta biraz kalabalık görünebilir, ancak zamanla onunla çalışmaya alışacaksınız. Bu yoğun şekilde paketlenmiş arayüz, daha az farklı sekmenin kullanılmasına izin verir, bu da sekmeleri değiştirmek zorunda kalmadan daha fazla şey yapmanızı sağlar.

Betiğinin en önemli kısmı elbette sayfa listesidir. Arayüzün sol alt köşesindeki sayfa listesine istediğiniz sayıda sayfa girebilirsiniz. Düzenleme alanı ve sonuçlar penceresi (üst kısım) ile birlikte sayfa listesi yeniden boyutlandırılabilir ve metin alanları için, içeriğin bir kenara taşınmasını önlemek için JWB arayüzünün geri kalanı üzerinde genişleyecektir.

Düzenleme sırasında tüm girişler devre dışı bırakılacaktır, bu nedenle ayarlarınızı değiştirmek için önce durdur düğmesine basmanız gerekir.

Sayfa listesi[]

İlk sekmede (Kurulum), sayfalar listesinde belirli eylemleri gerçekleştirmenize izin veren bir dizi seçenek bulacaksınız. Çiftleri kaldır düğmesi, çift sayfa adlarını otomatik olarak filtreleyecek ve Sırala düğmesi, sayfa listesini alfabetik olarak sıralayacaktır.

Sayfa değişkenleri[]

Sayfa listesinde sayfa değişkenleri tanımlayabilirsiniz. Bu, sayfa adından sonra bir | koyarak ve onu sayfa değişkeninin değeriyle takip ederek yapılabilir. Bu değişkene daha sonra Değiştir ve Birlikte değiştirme kutularındaki $x kullanılarak, her iki Ne zaman atla... kutularında ve sistem hizmetleri için, hedef sayfa adı kutusu erişilebilir.

Bu, büyük miktarda sayfa taşırken faydalı olabilir. Arada | olacak şekilde yeni sayfa adının arkasına konacak şekilde orijinal sayfa adlarının bir listesini hazırlayın ve yeni sayfa adını otomatik olarak dolduracaktır. Listenizdeki her sayfa için farklı olan belirli bir kelimeyi değiştirmeniz gerektiğinde veya bir şeyi belirli bir kelimeyle değiştirmeniz gerektiğinde de kullanılabilir. Sayfa değişkeni belirtilmezse, sayfa değişkeni olarak sayfa başlığı kullanılır.

Ön ayrıştırma[]

Ön ayrıştırma modu, sayfa listenizi belirli gereksinimleri karşılayanlara otomatik olarak filtrelemek için kullanılabilir. Ayrıştırma öncesi modunu kullan kutusunu işaretlemeniz ve Atla sekmesinde atlama gereksinimlerinizi tanımlamanız yeterlidir. Atlama gereksinimlerinizi tanımlamayı bitirdikten sonra, listedeki her sayfayı yüklemeye başlamak ve atlama gereksinimleri karşılandığında atlamak veya daha sonra kullanılmak üzere sayfa listesinin en altına taşımak için başlat düğmesine basın.

JWB, listenin altına otomatik olarak bir #PRE-PARSE-STOP işareti ekler, böylece sayfalar listesinden yalnızca bir kez geçer. Ön ayrıştırmanın nerede duracağını değiştirmek istiyorsanız, önceden ayrıştırmak istediğiniz son sayfanın altındaki sayfa listesinde ayrı bir satıra #PRE-PARSE-STOP eklemeniz yeterlidir (sanki bir sayfa adıydı).

Ön ayrıştırma sırasında istediğiniz zaman durdur tuşuna basabilirsiniz. #PRE-PARSE-STOP daha sonra yerinde bırakılacaktır, böylece atlama kurallarınızı değiştirip devam edebilirsiniz veya tüm sayfa listesini yeniden ayrıştırmak için Ön ayrıştırma modunu kullan onay kutusunun yanındaki sıfırla düğmesine basabilirsiniz.

Sayfa listeleri oluşturma[]

Sayfa listesi oluşturmak için Kurulum sekmesinde Oluştur düğmesine tıklamanız yeterlidir. Bu, sayfa listesinin hangi gereksinimleri karşılaması gerektiğini belirleyebileceğiniz bir pencere açacaktır. Bir sayfa listesi oluşturmanın bir seferde 50 ardışık istekle sınırlı olduğunu unutmayın. Bu, sunucunun aşırı yüklenmesini önlemek içindir. İstek başına maksimum sayfa miktarı, hangi oluşturucunun kullanıldığına bağlıdır. Bir kategorideki sayfalar veya bir sayfadaki bağlantılar için sınır 500'dür (veya botlar için 5000), diğer oluşturucular için ise 50'dir (veya botlar için 500).

Bu oluşturucuların her biri, üretici seçeneklerinin sağındaki ad alanı kutusundaki seçilen ad alanlarına dayalı olarak sonuçlarını filtreler. Ctrl veya ⇧ Shift tuşlarını basılı tutarak ve ad alanlarını tıklatarak veya sürükleyerek birden çok ad alanı seçebilirsiniz. Oluşturulan sayfa listesi maksimum sayfa miktarını aşarsa, birkaç adımda tam listeyi elde etmek için sonuçları filtrelemek için bunu kullanabilirsiniz.

Alanları etkinleştirmek ve sayfa listesini oluştururken bu liste oluşturucuyu dahil etmek için alan kümesinin lejandından önceki kutuyu işaretlemeniz yeterlidir.

Kategori
Girilen kategorinin tüm kategori üyelerini alır.

Alt kategorileri, dosyaları veya normal sayfaları hariç tutmak için, devre dışı bırakmak için ilgili onay kutusunun işaretini kaldırmanız yeterlidir.

Sayfaya bağlantılar
Belirtilen sayfaya tüm bağlantıları alır.
  • Normal viki bağlantıları, şablon geçişlerini veya dosya kullanımını içerebilir. Bunların hepsi aynı anda kullanılabilir.
  • Ayrıca yönlendirmeleri filtreleme seçeneğine de sahiptir. Yalnızca yönlendirmeleri dahil etmeyi, yönlendirmeleri hariç tutmayı veya hem yönlendirmeleri hem de viki bağlantıları dahil etmeyi seçebilirsiniz.
  • Son olarak, sayfanın yönlendirmelerine bağlantılar ekleme seçeneğine sahiptir. Bu, A sayfası B sayfasına yönlendiriliyorsa ve C sayfası A sayfasına bağlantı veriyorsa, bu onay kutusu işaretlendiğinde sayfa listesine yine de dahil edileceği anlamına gelir.
Önek olan sayfalar
Belirtilen önekle başlayan tüm sayfaların listesini alır. Bu, örneğin belirli bir sayfa için tüm alt sayfaların bir listesini oluşturmaya çalışırken yararlı olabilir.
İzleme listesi
Bu oluşturucu, izleme listenizdeki tüm sayfaları getirir.
Sayfada bağlantılar
Belirtilen sayfaya dahil olan tüm bağlantıların bir listesini alır. Bu, DPL gibi daha karmaşık bir sayfa listesi oluşturucu kullanırken faydalı olabilir.

Atlama seçenekleri[]

"Atla" sekmesini kullanarak, hangi sayfaların otomatik olarak atlanacağına dair birkaç kural belirleyebilirsiniz.

Yönlendirmeler
Yönlendirmeleri izlemeyi ve yönlendirmenin yönlendirdiği sayfayı düzenlemeyi seçebilir (bu, çift yönlendirmeleri de takip eder) veya yönlendirmeleri kendileri düzenleyebilirsiniz. Yönlendirme sayfalarını tamamen atlamayı da seçebilirsiniz.
Değişiklik yok
Herhangi bir değişiklik yapılmadığında atlamayı seçerseniz, tanımlanan bul ve değiştir kuralı, sayfaya herhangi bir değişiklik uygulamadığında sayfa otomatik olarak atlanır.
Sayfa varlığı
Sayfa varken atlamayı, yokken atlamayı seçebilir veya hem mevcut hem de var olmayan sayfaları düzenleyebilirsiniz.
İçindekiler
Sayfa belirli bir dize içerdiğinde veya içermediğinde atlayabilirsiniz. Sayfa şunu içerdiğinde ile girilen ifade, sayfada herhangi bir ile sonuçlanırsa veya Sayfa şunları içermediğinde kısmına girilen ifade hiçbir eşleşme sağlamazsa, sayfa atlanır.
Sayfada olması gereken veya olmaması gereken belirli bir anahtar kelimeyi girebilir veya normal bir ifade kullanmayı seçebilirsiniz. Düzenli ifadeler hakkında daha fazla bilgi için Düzenli ifadeyi kullanma bölümüne bakın.

Düzenleme seçenekleri[]

Düzenleme sekmesinde, düzenleme için temel ayarları belirleyebilirsiniz. Özeti doldurabilir ve düzenlemeyi 'küçük' olarak işaretleyip işaretlemeyebilirsiniz. Özet giriş kutusunun yanındaki onay kutusu, özetinize otomatik olarak (JWB aracılığıyla) eklenip eklenmeyeceğini değiştirir. İzleme listenize ne yapacağınızı da seçebilirsiniz. Düzenleme yaptığınız her sayfayı izleme listenize eklemeyi veya izleme listenizden çıkarmayı, izleme listenizi değiştirmemeyi veya sayfaları tercih ayarları temel alarak izlemeyi seçebilirsiniz.

Düzenlerken, izleme listesi açılır menüsünün yanındaki düğmeye basarak izleme listenize doğrudan sayfa ekleyebilir veya listeden sayfa kaldırabilirsiniz. Düğme, hangi eylemi tetikleyeceği (ekleme veya çıkarma) ile etiketlenecektir.

Bul ve değiştir kuralları uygulandıktan sonra her sayfa, depolanan içerik ile içerik arasındaki farkı otomatik olarak görüntüler. Ayrıca oluşturulan çıktıyı görmek için Önizleme butonuna da basabilirsiniz. JWB normal sayfa içeriğinden farklı bir sayfa yapısı kullandığından bazı stiller bu görünüme yüklenmeyebilir. Bu, belgedeki konuma bağlı stillerin artık çalışmamasına neden olabilir.

Bot kullanıcı grubuna sahip kullanıcılar da düzenlemelerini otomatik olarak kaydedebilecekler. Bu, sunucunun aşırı yüklenmesini önlemek için bir kısma ile yapılabilir. "Her [] saniye" alanına girilen sayı, düzenlemelerin arasındaki saniye miktarıdır. Bu sayı ayrıca ondalık sayılar içerebilir (ondalık işareti olarak bir . kullanarak).

Değiştirmeler[]

JWB'nin belki de en önemli özelliği otomatik değiştirmelerdir. Değiştirilecek kuralları Düzenleme sekmesinden tanımlayabilirsiniz. Varsayılan olarak, tüm değiştirmeler küresel olarak gerçekleştirilir. Bu, a olarak b ile değiştirilmesi gerektiğini belirtmek, ardından belgedeki her a harfinin b ile değiştirileceği anlamına gelir. Normal ifadeler kullanılırken bu, g işareti kaldırılarak devre dışı bırakılabilir.

Yazım hata düzeltmesi[]

Sayfada bulunan tüm yazım hatalarını otomatik olarak düzeltmek için AWB yazım hatası listesini kullanabilirsiniz. Otomatik düzeltmelerin doğru olup olmadığını her zaman kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın. Bu otomatik düzeltmeler, resim adlarına, şablon adlarına ve parametrelerine*, tırnaklara** ve iki nokta üst üste veya yıldız işaretinden sonra gelen metinlere uygulanmaz ve aynı zamanda bir viki bağlantı hedefiyle eşleşen herhangi bir kural atlanmaz. Bu kurallar AWB için kurallar listesinden alınmıştır.

* Vikimetinin düzenli olmayan doğası nedeniyle, bu betik, herhangi bir }} kapanışını en dıştaki şablonun sonu olarak tanıyacaktır. Bu, bir şablon diğerinin içine yerleştirilmişse ve bu iç içe şablondan sonra bir yazım hatası meydana gelirse, bunun göz ardı edilmeyeceği anlamına gelir.
** Alıntılar, tanınmak için yalnızca tek bir satıra yayılabilir. Bir satırda açılış teklifi varsa ve teklif bir sonraki satıra kadar bitmediyse, teklif olarak kabul edilmeyecek ve göz ardı edilmeyecektir. Lütfen elle tanınmayan alıntıları izleyin.

Bunun, çalıştırıldığı vikideki yazım hatası listesini kullandığını unutmayın. Bu betiği Project:AutoWikiBrowser/Typos sayfası olmayan bir vikide kullanıyorsanız, yazım hatası düzeltmesi çalışmayacaktır.

Düzenli ifadeyi kullanma[]

Basit metin bul ve değiştir kurallarının yanı sıra, düzenli ifade değişimlerini de tanımlayabilirsiniz. Burada neyin eşleşip neyin eşleşmediği üzerinde daha fazla kontrole sahipsiniz. Düzenli İfade onay işaretinin yanındaki kutuda kullanmak istediğiniz işaretleri belirtebilirsiniz.

Bu JWB betiğinde, _ (alt çizgi) işaretini de belirtebilirsiniz. Bu, ifadenin tüm boşluklara ve alt çizgilere eşit davranmasını sağlar. Bu, viki bağlantılar, şablon yansıtmaları vb. ile uğraşırken faydalı olabilir.

Aynı sayfada birden fazla değiştirme yapmak için, Düzenleme sekmesindeki formatla aynı formatta daha fazla kural ekleyebileceğiniz bir pencere açacak olan Daha fazla değiştirme alanı düğmesini kullanabilirsiniz. İmleciniz son değiştirme kuralının üzerindeyken ↹ Tab tuşuna bastığınızda, başka bir giriş seti eklenecektir. Alternatif olarak, Daha fazla alan ekle düğmesine basabilirsiniz.

Düzenli ifadeleri (_ işareti olmadan da olsa) test etmek için https://regex101.com/, https://debuggex.com/ veya https://regexr.com/ gibi çevrimiçi IDE'leri kullanabilirsiniz.

Ayrıştırılmamış içeriği yoksayma[]

Bu kutunun işaretlenmesi, değiştirme kuralının yalnızca aşağıdakilerin dışındaki içeriklerde gerçekleştirilmesine neden olur:

  • Yorumlar: <!-- Bu yoksayacaktır -->
  • Kod etiketleri: <nowiki>, <code>, <source>, <syntaxhighlight> ve <pre> içeriği yoksayılacak
  • Biçimlendirme etiketleri: <math>, <gallery>, <math> ve <timeline>

Bu etiketlerin içindeki içeriğe dokunulmaz. Bu seçenek, normal ifadeler kullanılmadığında da çalışır.

Diğer eylemler[]

Hizmetliler ayrıca sayfada başka eylemler de gerçekleştirebilir. Bu işlemler, hem bot hem de sysop haklarına sahip hesaplarda bile otomatikleştirilemez.

Taşıma[]

Sayfaları taşırken kullanılan taşıma özeti Düzenleme sekmesinden alınır. Yönlendirmeyi bastırmayı seçebilirsiniz; bu, taşımanın eski sayfa başlığının yerine bir yönlendirme bırakmasını engeller. Ayrıca tüm alt sayfaları ve/veya tartışma sayfasını taşımayı da seçebilirsiniz.

Silme[]

Silme, taşıma gibi, silme nedeni için özet kutusunu kullanır.

Koruma[]

Koruma için, taşıma ve oluşturma için ayrı ayrı koruma seviyeleri belirleyebilirsiniz. Sayfa mevcut olmadığında, düzenleme korumasında tanımlanan seviye bunun yerine oluşturma korumasına uygulanır. Bitiş alanı, normal zaman girişiyle aynı şekilde girişe izin verir. Bu, burada "1 saat", "5 Ocak 2000" vb. girişlere izin verildiği anlamına gelir.

Günlükler[]

"Günlük" sekmesi, kronolojik sırayla yapılan tüm eylemlerin geçmişini saklar. Alt istatistik çubuğu da bu eylemlerin kaydını tutar. Günlükler ayrıca yapılan düzenlemelere bağlantılar içerir, böylece düzenlemenizi yaptıktan sonra gözden geçirebilirsiniz.

Advertisement