Fandom Developers Wiki
Advertisement

RecentChangesMultiple, aynı anda birden fazla vikiyi izlemek için tasarlanmıştır ve tüm düzenlemeleri görüntülemek için tek bir merkezi konum sağlar. Bu betik, standart son değişiklikleri mümkün olduğu kadar yakından taklit etmek için tasarlanmış olsa da (UCP güncelleme öncesi tasarım), pek çok ince fark vardır (aşağıdaki Notlar bölümüne bakın).

Bu araç öncelikle Fandom vikileri düşünülerek tasarlanmıştır, ancak MediaWiki kod tabanında çalışan tüm vikilerde çalışmalıdır. Fandom dışı vikilerle ilgili sorunlar için, burayı tıklayın.

Bu betik, bir değişiklik günlüğü ile birlikte GitHub'da bulunabilir.

Kurulum[]

Kullanım[]

Betik yüklendikten sonra gerçekten ihtiyaç duyulan tek şey, rc-content-multiple sınıfına sahip bir <div> ve bağlantı içeren vikinin etki alanı (<div>'nin kaynak modu aracılığıyla eklenmesi gerekir) bir madde işareti listesidir. Yinelenen girişler yoksayılır. Örnek:

<div class="rc-content-multiple">
*https://runescape.fandom.com/fr/
*wowpedia.fandom.com
*https://dev.fandom.com &bgcolor=green
</div>

Temel Özellikler[]

Bunlar, Special:RecentChanges sayfasının bir parçası olmasa da, varsayılan olarak dahil edilen bazı ek özelliklerdir.

 • AjaxRC: AjaxRC betikten ilham alınarak, işaretlendiğinde listenin her 60 saniyede bir yenilenmesini sağlayan bir "otomatik yenileme" seçeneği mevcuttur. Tıklandığında onay kutusunun ayarını saklamak için bir tanımlama bilgisi kullanılır.
  • Bildirimler (isteğe bağlı): Etkinleştirdikten sonra, pencereden/sekmeden uzaklaştığınızda sizi güncellemeler hakkında bilgilendirecek olan HTML5 bildirimlerini (isteğe bağlı) etkinleştirmeniz istenir. Etkinleştirdikten sonra devre dışı bırakmak için bildirimdeki dişli simgesini tıklayın.
 • RecentChangesMultiple AjaxDiff icon AjaxDiff: AjaxDiff / QuickDiff / LastEdited betikten ilham alınarak, "fark"/"önceki"/"değişiklikler" bağlantısı metnin sağındaki simgeye basarak sayfaları değiştirmeden bir değişikliğin "farkı" metni görüntüleyebilirsiniz.
 • RecentChangesMultiple AjaxGallery icon AjaxGallery: Dosya değişikliklerinin (yükleme günlüğü veya dosya sayfası düzenleme) yanındaki fotoğraf simgesine tıklayarak ilgili görseli önizleyebilirsiniz. Gruplandırılmış yükleme günlükleri için, listedeki tüm resimlerin bir galerisini önizleyebilirsiniz.
 • RecentChangesMultiple AjaxPagePreview icon AjaxPagePreview: Bulunduğunuz sayfadan ayrılmadan sayfayı görüntülemenizi sağlar.
  • Not: Bu özellik oldukça gösterişsizdir. Birden çok CSS ve JS dosyası önizlemede çalıştırılmaz. Bu nedenle önizleme, sayfaları görüntülemek için yalnızca geçerli vikideki CSS'yi kullanır. Gölge dom'u (bunu yazarken Chrome) veya kapsamlı stilleri (Firefox) düzenlemeyi destekleyen tarayıcılarda, vikiden bazı özel CSS'ler (göründüğü kadarıyla common.css) ve bazı JS'ler (gölge dom için) uygulanır. Çoğu durumda yorumları/duvarları mesajlarını görüntülemek için yine de iyidir, ancak madde görüntüleme için sayfanın bozuk/beklenenden farklı görünebileceğini unutmayın.
 • Tartışmalar: DiscussionsFeed betikten esinlenerek, artık betiğinde tartışmaları görebilirsiniz. Çeşitli uyarılar hakkında bilgi için aşağıya bakın.
 • Sosyal Etkinlik: Special:SocialActivity üzerinde bulunan içerik de varsayılan olarak listeye dahil edilir.
 • Kötüye Kullanım Günlükleri: Listedeki bir vikide AbuseFilter uzantısı etkinleştirilmişse, kötüye kullanım günlüklerini listelemek için bir filtre seçeneği görünür.
 • Viki Bilgi Paneli: Betiğinin üst kısmındaki (veya betiğinin sol tarafındaki) "yüklenen vikiler" bölümündeki faviconlardan birine tıklamak, size bazı ortak sayfalara bağlantıların bir listesini verecektir. Bu panel ayrıca, listedeki bir vikinin meşgul olması durumunda vikileri geçici olarak gizlemenize olanak tanır. Örneğin yalnızca bir wiki'si varsa, bu panel varsayılan olarak açılır.
 • Birden çok örnek: Aynı sayfada birden çok örnek ("kapsayıcılar") çalıştırılabilir.
  • Bu, sekmeciler içindekileri içerir.
  • Her örneğin yalnızca 1 viki yüklemesi mümkündür, böylece 1 sayfada birden çok wiki görüntülenirken daha tipik bir son değişiklikler tasarımına izin verilir. rcm-refresh-all özelliği kullanılarak tüm örnekleri yenilemek de mümkündür.
  • Bununla birlikte, aşağıdaki ek parametrelerden bazılarının yalnızca ilk seferde kontrol edildiğini ve sayfadaki tüm parametreleri etkilediğini unutmayın (data-lang, data-hiderail, data-loaddelay, data-timezone).

Ek Parametreler[]

Yukarıdakiler işe yarasa ve ihtiyaç duyulabilecek tek şey bu olsa da, 3 şekilde eklenebilecek başka birçok ek parametre de vardır: 1 her RCM'yi etkiler, 1 belirli bir RCM listesindeki her vikiyi etkiler ve bir de belirli bir vikiyi etkiler.

URL değişkenleri[]

Bu, sayfadaki her RCM'yi etkiler. Şu anda kabul edilen tek URL değişkenleri, standart bir Son Değişiklikler sayfası tarafından kullanılanlardır. Aşağıdaki Son Değişikler Parametreleri bölümünüde daha fazlasını görün: https://yourwiki.fandom.com/wiki/RecentChangesMultiplePage?hidemyself=1&days=7

Veri kümesi[]

Bunlar, tek bir örnek için her vikiyi / betiği bir bütün olarak etkiler.

[Küresel] etiketli olanlar yalnızca ilk örnekte kontrol edilir ve diğer tüm örnekler için kullanılır. Not: UCP düzenleyicide küresel parametreleri düzenlerseniz, siz sayfayı yenileyene kadar değişiklikler görünmez.

Ad Beklenenler Varsayılan Açıklama
data-params= Son değişiklikler URL parametreleri - Başlıktan sonra "?" olmadan, Special:RecentChanges üzerinde kullanacağınız kesin parametreler (ör. hidemyself=1&days=10&limit=50). Aşağıdaki Son Değişikler Parametreleri bölümünde daha fazlasını görün.
data-hideusers= Virgülle ayrılmış liste - Tüm vikilerde düzenlemelerini gizlemek istediğiniz kullanıcıların virgülle ayrılmış listesi. "Kullanıcı:" eklemeyin ve virgüllerden önce/sonra boşluk eklenebilir (adlarda boşluk/alt çizgi gereklidir).
data-timezone= Dize utc [Küresel] Varsayılan olarak bu betik, UTC'deki tarihleri listeler. Bu öznitelik local olarak ayarlanırsa, listelenen zamanlar web tarayıcısı tarafından belirlenen yerel saate dayalı olacaktır.
data-timeformat= Dize 24 [Küresel] Varsayılan olarak bu betik, saatleri 24 saat biçiminde listeler. Bu özellik "12" olarak ayarlanırsa, saatler 12 saatlik ÖÖ/ÖS biçiminde listelenir.
data-autorefresh= Tüm sayı 60 Betiğinin otomatik yenileme için beklemesi gereken saniye sayısı (otomatik yenileme kutusu işaretliyse). 0'ın üzerindeki herhangi bir sayı geçerlidir. Sürenin, yenileme tamamen bittikten ve tüm sonuçlar ekrana eklendikten sonra başladığını unutmayın.
data-autorefresh-evenOnFocus= Boole true Otomatik yenileme etkinleştirildiğinde, şu anda sayfa açık olsa ve bir şeyleri tıklatıyor / okuyor olsanız bile varsayılan olarak betiğini yenileyecektir. Bu can sıkıcı olabileceğinden, bu seçenek ("false" olarak ayarlanırsa), sayfanın odağı varsa (tıkladığınız son pencere ve geçerli sekmeniz) betiğinin yenilenmesini önlemenize olanak tanır.
data-notifications-hideusers= Virgülle ayrılmış liste - Düzenleme yaptıklarında otomatik yenileme bildirimlerini görmek istemediğiniz kullanıcıların virgülle ayrılmış listesi. "Kullanıcı:" eklemeyin ve virgüllerden önce/sonra boşluk eklenebilir (adlarda boşluk/alt çizgi gereklidir).
data-discussions-enabled= Boole veya virgülle ayrılmış liste true Her viki için Fandom tartışmalarını listeler. İstediğiniz tartışma/sosyal etkinlik türlerinin virgülle ayrılmış bir listesini devre dışı bırakmak veya vermek için "false" olarak ayarlayın: FORUM (tartışmalar), WALL ve/veya ARTICLE_COMMENT (seçenekler paneli anahtarı bunu geçersiz kılar). Daha fazla bilgi için aşağıya bakın.
data-abuselogs-enabled= Boole false Etkinleştirmek için true olarak ayarlayın. Kötüye kullanım günlüklerinin tipik günlüklerden "ayrı" olduğunu unutmayın (tartışmalara benzer), ancak ek bir API çağrısı gerektirmez (bunun yerine yalnızca ilk API çağrısının yalnızca kötüye kullanım günlüğü değerleri döndürmesini sağlar).
Gelişmiş seçenekleri göster/gizle (çoğu kişi için gerekli değildir)
Gelişmiş seçenekler
Ad Beklenenler Varsayılan Açıklama
data-lang= Ülke kodu auto-detect Bu, betiğindeki metni çevirirken kullanılan dildir. Varsayılan olarak, bu komut dosyası, destekleniyorsa bir dili görüntülemek için kullanıcı ayarlarınızda ayarlanan dili (veya anon ise viki dilini) veya dil desteklenmiyorsa "en" (doğrudan sunucudan alınan son değişiklikler metni hariç ve her zaman desteklenmelidir) kullanır. Dili desteklenmeyen ancak çeviri olarak İngilizce kullanmak istemeyenler için bunu 2 harfli bir dil koduna ayarlayın ("fr", "pl", vb.).
data-onlyshowusers= Virgülle ayrılmış liste - Bir kullanıcı listesi varsa, betiği yalnızca bu kullanıcı(lar) tarafından yapılan düzenlemeleri gösterecek ve belirtilmemiş tüm kullanıcı düzenlemelerini gizleyecektir. hideusers (hem veri kümesi (yukarıda) hem de vikiye özgü (aşağıda)) önceliklidir. "Kullanıcı:" eklemeyin ve virgüllerden önce/sonra boşluk eklenebilir (adlarda boşluk/alt çizgi gereklidir).
data-ajaxlinks= Boole false Etkinleştirmek için true olarak ayarlayın. Etkinleştirildiğinde, çeşitli bağlantılar (tıklandığında) simge muadili ile aynı şekilde davranacaktır: "fark" ve "değişiklikler" bağlantıları ajax farklarını açar ve "Yükleme günlüğü" ve dosya adları (bir günlükte değilken ve değiştirilen sayfa olduğunda) ajax galerisini açar.
data-hiderail= Boole true [Küresel] Varsayılan olarak, .rc-content-multiple <div> içeren herhangi bir sayfanın rayı gizli olacaktır (yani normal son değişikliler gibi tüm sayfayı kaplıyor). Bu parametre, istenirse, bu parametre false değerine eşit olduğunda bunu tersine çevirmenin bir yoludur.
data-autorefresh-enabled= Boole false Tanımlama bilgisi yoksa bu, "Otomatik yenileme" özelliğinin varsayılan olarak etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol eder. Bunu "true" olarak ayarlamak varsayılan olarak etkinleştirir.
data-loaddelay= Sayı 10 [Küresel] Vikilerin yüklenmesi arasında beklenecek süre (milisaniye olarak). Bunun arttırılması gereken tek zaman, yük limitinden kaçınmak ve geçici olarak bloke edilmek için çok sayıda viki (100+) yüklemektir.
data-extraLoadingEnabled= Boole true İlk öağrıda tüm bilgiler alınamadığı için (başlangıç bilgileri gerektirdiğinden), tüm içerik ekrana eklendikten sonra yüklenir. Bu kesinlikle gerekli olmadığından, kapatmanın bir yolunu sunar (muhtemelen sunucu çağrılarını sınırlamak veya bant genişliğinden tasarruf etmek için). Şu anda bu, aşağıdakiler için gereklidir:
 • Forum / duvar başlıklarının görüntülenmesi ve sayfa bağlantısının düzeltilmesi.
 • Tartışma başlıkları göstermesi.
 • Kullanıcı grupları için kullanıcı bağlantı sınıfları ekleme / kullanıcı engellendiyse.
data-localSystemMessages= Boole true [Küresel] Vikinin API'si de dahil olmak üzere bazı vikilerin halka açık erişimi kısıtlanmıştır. Bu normalde izlenmediği takdirde önemli olmasa da, bu betiğin böyle bir vikide çalıştırılması, betiğin dil desteği için kullandığı sistem mesajlarına erişimi engeller. Bunu "false" olarak ayarlamak bunun yerine topluluk merkezinden sistem mesajlarını alacaktır. Betik İngilizce olarak çalıştırılıyorsa bu gerekli değildir. Bir viki için sistem mesajları kişiselleştirilebildiğinden ve yerel mesajların kullanılması betiğin bunları (eğlence / tutarlılık için) kullanmasına ve harici bir bağımlılığı ortadan kaldırmasına izin verdiğinden, bu varsayılan olarak true değerdir.
Örnek

Veri kümeleri doğrudan <div> içine gider, şu şekilde:

<div class="rc-content-multiple" data-params="hidemyself=1&days=10&limit=50" data-hideusers="TestUser,My awesome username,ILikePIE">
*Viki listesi
</div>

Liste Ögelerinde[]

Listedeki her öge, "ad.fandom.com" (veya ad.fandom.com/dil/ veya "vikiadi.com" (veya viki başlamazsa başka bir üst düzey etki alanı içinde "fandom"/"wikia" yok)) biçiminde vikinin temel URL'si ile başlamalıdır.

Bunlar, listelenen her vikinin aynı seçenekleri kullanmasını gerektirmek yerine, belirli bir vikinin sonuçlarını özelleştirmenize olanak tanır.

Her liste ögesi, o vikinin nasıl görüntülendiğine / yüklendiğine ilişkin ek işlevsellik eklemek için eklenen parametrelere sahip olabilir. Bu, iki yoldan biriyle yapılabilir:

 • URL'den sonra &paramname= ekleme. ör: dev.fandom.com &bgcolor=green
 • Girişin altına bir alt liste ekleme (param adının önünde "&" ile veya olmadan). örn:
*dev.fandom.com
**bgcolor=green
Ad Beklenenler Varsayılan Açıklama
&params= Son değişiklikler URL parametreleri - "&" ögelerin virgüllere (",") ve "=" ögelerin iki nokta üst üste (":") dönüştürülmesi dışında data-params ile aynıdır. Ayrıca Aşağıdaki Son Değişiklikler Parametreleri bölümüne bakın.
&hideusers= Virgülle ayrılmış liste - Yukarıdaki data-hideusers= gibi, bu da virgülle ayrılmış bir kullanıcı listesini kabul eder, ancak bunun yerine yalnızca belirtilen viki için gizlenirler. "Kullanıcı:" ifadesini dahil etmeyin.
&onlyshowusers= Virgülle ayrılmış liste - Yukarıdaki data-onlyshowusers= gibi, bu da virgülle ayrılmış bir kullanıcı listesini kabul eder, ancak bunun yerine yalnızca belirtilen wiki için tetikler. "Kullanıcı:" ifadesini dahil etmeyin.
&notifications_hideusers= Virgülle ayrılmış liste - Yukarıdaki data-notifications-hideusers= gibi, bu da virgülle ayrılmış bir kullanıcı listesini kabul eder, ancak bunun yerine yalnızca belirtilen viki için tetikler. "Kullanıcı:" ifadesini dahil etmeyin.
&notifications_enabled= Boole true Bu vikideki düzenlemelerin bildirim göndermesini önlemek için false olarak ayarlayın. Not: Tüm betik için bildirimleri devre dışı bırakmak istiyorsanız, betik ayarlarını kullanmayın; bunun yerine, kabul ettiğiniz bildirimleri devre dışı bırakmak için yerel tarayıcı yönteminizi kullanın (genellikle açılan bir bildirimde dişli simgesini tıklayın).
Vikileri düzgün şekilde görüntülemek için özel durumlar
&scriptdir= Metin - (Fandom dışı vikiler için) Viki betiklerinin alt dizini api için erişim sağlamalıdır. Son "/" eklenmemelidir. Betik, varsayılan olarak etki alanının kökünü kontrol eder (Fandom'da böyle olduğu için), ancak bazı vikiler için başka bir şey olabilir (popüler dizinler "/w" ve "/wiki"dir). Bir vikinin API dizinini bulmanın kolay bir yolu, tarayıcınızın konsoluna "console.log(mw.config.get("wgScriptPath"));" girmektir. Veya daha yeni vikiler için Special:Version sayfasına gidin ve "Giriş noktası URL'leri" bölümünün altında "Betik yolu" seçeneğini seçin.
&username= Metin - Bu yalnızca Fandom dışı vikiler için "gerekli". Harici kullanıcı adları bilinmediğinden, bu, onu bir viki için belirtmenize olanak tanır. Bu, "hidemyself" özelliğinin yanı sıra kullanıcı haklarının ("engelle" bağlantılarını ve benzerlerini görüntülemek için) tespit edilmesini sağlar. Bu özellikleri umursamıyorsanız, bu dışarıda bırakılabilir. Bir Fandom wikisi listelendiğinde, şu anda oturum açmış olan kullanıcıyı kontrol ettiği için bu gerekli değildir (gerçi farklı bir Fandom vikisi için farklı bir hesabınız varsa, bu kullanılabilir).
&favicon= URL (https:// olmadan) - Wiki için kullanılan favicon'u belirtilenle değiştirir. "https://" olmadan tam URL'yi eklemeniz yeterlidir. Sık kullanılan simgeleri olmayan veya varsayılanı listedeki başka bir vikiye çok benzeyen vikiler için tasarlanmıştır.
&bgcolor= CSS arka planı - Ayarlanırsa, bu vikideki son değişiklikler arkalarında bu arka plan rengini gösterir (döşenmiş favicon yerine). Herhangi bir geçerli CSS "arka plan" değeri çalışacaktır (hatta none, rgb() veya url()). CSS'yi zincirleyerek diğer değerleri değiştirmek de mümkündür (örn: &bgcolor=orange;opacity:0.5). bgcolor opaklığı varsayılan olarak 0,1'dir.
Örnekler
<div class="rc-content-multiple">
*https://fewfre.fandom.com &hideusers=Fewfre,FewBot
*https://pixelmonmod.com &scriptdir=wiki&params=hidemyself:1,limit:5
*https://wiki.guildwars2.com
**favicon=wiki.guildwars2.com/images/thumb/d/df/GW2Logo_new.png/180px-GW2Logo_new.png
</div>

Seçenekler Paneli[]

"data-params=" seçeneklerini gerçek zamanlı olarak değiştirmenin bir yolunu sunar. Seçenekler panelinde, localStorage aracılığıyla değiştirdiğiniz seçenekleri hatırlamak için bir ayar bulunur (varsayılan olarak kapalı). Bu özelliği açmadan önce değiştirilen tüm seçenekler de hatırlanacaktır. Bunu tekrar kapatmak, bilgileri depolamadan kaldıracaktır. Değişikliğin farklı bir bilgisayarda / localStorage kullanmadan devam etmesini istiyorsanız yukarıdaki yöntemlerden biri kullanılmalıdır. Seçenekler paneli ayrıca Fandom Tartışmalarını açma/kapatma yöntemine de izin verir.

Görüntüleme gereksinimlerini değiştiren bu seçenekler nedeniyle, sayfada listelenen tüm mevcut değişiklikler temizlenecek ve ardından yenilenecektir.

Son Değişiklikler Parametreleri[]

Special:RecentChanges sayfasına olabildiğince öykünmeye yardımcı olmak için, bu betik son değişiklikler stili URL parametrelerini kabul eder ("data-params", "&params", URL değişkenleri veya seçenekler paneli ile yukarıda açıklandığı gibi kullanılır). Aşağıda açıklandığı gibi birden çok parametre vardır. Lütfen bunların her vikiyi ayrı ayrı etkilediğine dikkat edin (bu nedenle 4 wiki için 50'lik bir sınır aslında toplamda 200'lük bir sınırdır).

Betikte parametreleri belirtmenin birkaç yolu vardır. Birden fazla belirtilirse, daha spesifik olan daha az spesifik olanın üzerine yazarak "başarısız olurlar" (ör: "&params", "data-params" değerden daha spesifiktir), ancak yalnızca ikisi de aynı şeyi değiştirirse ("days" gibi). Spesifiklik sırası şu şekildedir:

 1. [Varsayılan değerler]
 2. Kullanıcı ayarları - "Special:Preferences > Gelişmiş Seçenekler > Son değişiklikler" altındaki 4 ayarı kullanır
 3. URL değişkenleri – normal son değişiklikler sayfasıyla aynı.
 4. data-params
 5. Seçenekler paneli (çalışma zamanı seçenekleri)
 6. &params ("seçenekler panelinin" bunların üzerine yazmayacağını unutmayın)

"true/false" boole anahtarları için "0" değeri false ve "1", true olduğunu unutmayın.

Mevcut parametreler
Parametre Varsayılan Açıklama
limit 50 Bu, 0-500 arasında herhangi bir tam sayı olabilir ("days" değere bağlı olarak daha az olabilir).
days 7 Gün sayısı ("limit" değere bağlı olarak daha az olabilir).
hideminor 0
(false)
"Küçük" olarak işaretlenen düzenlemeleri gizler.
hidebots 1
(true)
Bir bot tarafından yapılan düzenlemeleri gizler.
hideanons 0
(false)
Anonim kullanıcılar tarafından yapılan düzenlemeleri gizler.
hideliu 0
(false)
Oturum açmış kullanıcılar tarafından yapılan düzenlemeleri gizler.
hidemyself 0
(false)
Oturum açtığınız hesap tarafından yapılan düzenlemeleri gizler. Not: "hide-users=" bunu geçersiz kılar (seçenekler panelini kullanırken bile). Ayrıca harici vikilerin bunun çalışması için "&username=" (yukarıya bakın) kullanımını gerektirdiğini unutmayın.
hideenhanced 0
(false)
Grup düzenlemelerini göstermez, bunun yerine her düzenlemeyi yapıldıkları sırayla gösterir. Not: Viki başına viki temelinde desteklenmez (ya hep ya hiç).
hidelogs 0
(false)
Günlükleri gizler.
hidenewpages 0
(false)
Herhangi bir sayfa oluşturma son değişikliklerini gizler.
hidepageedits 0
(false)
Tüm sayfa düzenlemelerini gizler (sayfa oluşturmaları sayılmaz).
namespace Hiçbiri Varsayılan olarak, tüm ad alanları gösterilir. Gösterilen ad alanları, gösterilecek ad alanı numarası eklenerek sınırlandırılabilir. Birden fazla ad alanı gösterilecekse, ad alanları "|" ile ayrılmalı ve boşluk olmamalıdır (örn: 1|10|2001 yalnızca Tartışma ve Şablon göstermek için).
Desteklenmeyen Parametreler
from, invert, associated, tagfilter, hidewikidata ve listelenmeyen diğerleri .
İhtiyacınız olursa desteklenmeyen bir parametrenin eklenmesi için destek istemekten çekinmeyin; hepsi aşağı yukarı mümkün olmalıdır.

Ekstra Özellikler[]

Tümünü Yenile[]

 • Aynı sayfada birden çok örnek kullanılıyorsa, sayfadaki bir öğeye "rcm-refresh-all" sınıfı verilerek hepsi aynı anda yenilenebilir. örn:
<span class="rcm-refresh-all button">Tümünü Yenile</span>

CSS Özelleştirmesi[]

Bu betik, stilin tutarlı olmasına izin vermek için mümkün olduğu kadar çok sayıda varsayılan son değişiklik sınıfını kullanır. RCM'ye özgü özelliklerin çoğu, özelleştirmeye izin vermek için sınıf adlarını da kullanır. Bazı yararlı sınıflar şunlardır:

 • .rc-entry-$1, tüm giriş / giriş grubunu çevreler; $1, tire olarak noktalar içeren URL etki alanıdır (ör: "dev-fandom-com"). Varsayılan olarak bu, ".rcm-tiled-favicon" stilini oluşturmak için kullanılır, ancak vikisine göre farklı herhangi bir veriyi özelleştirmek için kullanılabilir.
 • .rc-entry-ns-$1, tüm giriş / giriş grubunu çevreler, $1 bir ad alanı numarasıdır (örn: ana alan için 0, konuşma için 1 vb.).
 • .rcm-favicon-goto-button, her girişin solundaki simgeyi temsil eder. Simgeyi değiştirmek / kaldırmak için kullanılabilir.

"data-extraLoadingEnabled" kapatılmadığı sürece, kullanıcı bağlantılarında veriler getirildiğinde eklenen öznitelikler de bulunur. .rcm-userblocked, bir kullanıcının o vikide engellendiğini belirtir, .rcm-usergroup-$1, kullanıcı grubuna göre adları özelleştirmenize olanak tanır ("$1" o grubun benzersiz kimliğidir) ve anonim kullanıcılar için .rcm-useranon eklenir. Ortak grup kimliklerini burada bulabilirsiniz ("group-$1" olarak listelenmiştir) ve tüm grupların bir listesini (ve merak ederseniz onlarla birlikte gelen hakları) burada bulabilirsiniz; hedef vikiniz için görmek üzere URL'deki vikiyi değiştirmeniz yeterlidir (eğer özel bir grubu varsa). ör: .rcm-usergroup-content-moderator

Betiğini özelleştirmek için kullanılabilecek birçok başka sınıf (özel veya son değişiklik sınıfları) vardır. Bunları bulmanın en iyi yolu, özelleştirmek istediğiniz öğeyi incelemek ve oradan gitmektir.

Tartışmalar[]

2016'nın sonlarında Fandom, tartışma sistemlerini yeni vikilere aktarmaya başladı ve sonunda onu tüm vikilere yerleştirmek için çalıştı. Tartışma alanında yapılan düzenlemeler son değişikliklerde görünmüyor, bu nedenle destekle ilgilenilmesi gerekiyor. Bunun potansiyel olarak beklenmeyen birkaç sonucu vardır:

 • 2020 itibariyle, MediaWiki sürümleri güncellenen vikilerin tüm Mesaj Duvarları ve Madde Yorumları tartışma sistemine taşınacaktır (Tartışmalar sayfasında görünmese de). Bu nedenle, buradaki notların çoğu onlar için de geçerlidir.
 • Tartışmalar varsayılan olarak açıktır. Seçenek panelinden veya data-discussions-enabled özniteliği aracılığıyla kapatılabilir.
 • Tüm tartışmaların başlıkları yoktur, bu nedenle bir başlık yoksa orijinal gönderinin ilk 35 karakteri başlığı tanımlamak için kullanılır.
 • Bir iletinin başlığı, belirli bir gönderi için döndürülen API bilgisine dahil edilmediğinden, başlıkların genellikle ayrı olarak alınması gerekir (duvar/forum başlıklarıyla aynı ikinci yükleme mekaniği kullanılarak; tıpkı bunlar gibi, bu özellik data-extraLoadingEnabled özniteliği aracılığıyla devre dışı bırakılabilir).
 • Birçok seçenek tartışmaları etkilemez. İşe yarayanlardan bazıları şunlardır: hidemyself, hideusers, onlyshowusers, limit ve days (ayrıntılar için aşağıya bakın).
  • limit - yalnızca 50'ye kadar çıkar. 50'den az bir limit olması işe yarar.
  • hidemyself / hideusers - göreceğiniz maksimum tartışma sayısını etkiler (çünkü bunlar yüklenen listeden kaldırılmıştır).
 • Bu değişiklikler normal değişikliklere ek olarak yüklenir. Bir sınır 50'den küçük veya eşit olarak ayarlanırsa, bu muhtemelen o viki için görüntülenen sonuçları ikiye katlayabilir.
 • Tartışmalar yalnızca Fandom vikilerinde kontrol edilir (çünkü bunlar Fandom'a özgüdür). Ancak, bir betik değişiklikleri ilk kez yüklediğinde tüm vikilerin var olup olmadığını kontrol etmesi gerekir. Bir 404 döndürürlerse, söz konusu vikiyi yükleme girişimi tekrarlanmayacaktır.
 • API, avatarları ve oy toplamlarını döndürdüğünden, bu bilgiler de dahil edilir. Sırasıyla .rcm-avatar ve .rcm-upvotes sınıfları kullanılarak özel CSS ile kaldırılabilirler.
 • API'nin çalışma şekli nedeniyle gönderilerde yapılan düzenlemeler ayrı bir değişiklik olarak gösterilmez. Bunun yerine, gönderi listede daha üst sıralarda görünecektir (yaratılma tarihi hala ilk 50 içindeyse). Bunun beklenmeyen olası bir yan etkisi, birisi bir gönderiyi oluşturduktan sonraki gün düzenlerse, her iki günde de görünmemesidir.

HTTPS[]

Tüm Fandom vikilerinde HTTPS etkinleştirildiğinden, HTTPS olmadan vikilerden içerik yükleyemezsiniz.

Bir fandom.com vikide betiği çalıştırırken HTTPS yükleme sorunları yaşıyorsanız, listenizdeki tüm wikia.com viki bağlantılarını fandom.com olarak değiştirmeyi deneyin. Tüm wikia vikileri artık Fandom'a dönüştürüldü, bu yüzden sorun olmamalı.

Bu sorun bazı harici vikileri etkilemeye devam edecek, ancak bunlar HTTPS olmadan çalışmaya devam edecek. Şu anda bu sorun için geçici bir çözüm yok.

Fandom olmayan vikiler[]

Bu araç öncelikle Fandom vikileri düşünülerek tasarlanmıştır, ancak varsayılan olarak birçok viki için çalışmalıdır ve belirli Fandom dışı vikiler için özel durumları işlemek için bazı ayarlara sahiptir (yukarıdaki "&scriptdir=" gibi). Fandom dışı vikiler eklerken, bu betiğin yalnızca MediaWiki vikileri için tasarlandığını ve çalışması için bir vikide Mediawiki API'nin etkinleştirilmesini gerektirir (genellikle açıktır, ancak bazı vikilerde kapalıdır).

Ayrıca, Fandom HTTPS kullandığından, HTTP üzerinde çalışan vikilerin bu betik kullanılarak yüklenemeyeceğini unutmayın.

Notlar[]

 • Bu bilgilerin her sayfa için ayrı ayrı alınması gerekeceğinden, var olmayan sayfalar için "kırmızı bağlantılar" çoğu günlükte görünmez. Kırmızı görünenler, varsayılan olarak bu şekilde alındı.
 • Devriye şu anda desteklenmiyor. Bunun nedeni, devriye bilgilerine yetkilendirilmedikçe erişilmesini önleyen MediaWiki güvenliğidir (yetkisiz olarak denerse betik ciddi şekilde bozulur). Bu hak mevcut olsa bile, alanlar arası (tarayıcı güvenliği) ile erişilemeyen o vikide oturum açma gerekliliği nedeniyle bilgilere erişilemez.
 • Günlükler:
  • Günlükler "nadir" durumlarda tuhaf şeyler yapabilir (yalnızca personel eylemleri ve nadir yalnızca uzantı eylemleri gibi). Bunlar için destek eklenebilir, ancak her birinin her tür (ve bazen her bir belirli eylem) için manuel olarak kontrol edilmesi gerektiğinden varsayılan olarak eklenmez.
  • (Haklar günlüğü) – haklar, kullanıcı grubunun çevirisi yerine kimlikleri kullanılarak listelenir. Yani sysop gibi şeyler olacak. Tüm vikilerin aynı grupları yoktur, bu nedenle her vikiden çeviri almak, değerinden daha fazla bir yüktür.
 • Bu betik, son değişiklik çevirilerini doğrudan sunucudan alır. Bu tür çeviriler, Fandom dışı vikiler kullanıldığında farklılık gösterebilir. Yükleme yeterince başarısız olursa, varsayılan olarak İngilizce metin olur.

Diğer[]

 • "http://", otomatik olarak bir bağlantı hâline gelmesini önlemek için bu betikte kullanılmamalıdır (uğraşmayı can sıkıcı hâle getirir) ve Special:LinkSearch sayfasında harici bağlantı (istenmeyen olabilir) bir sayfa olarak görünür.
 • Fandom vikileri için tasarlanmıştır, ancak herhangi bir viki için çalışmalıdır (çok eski olmadığı varsayılarak).
 • Fandom dışı bazı vikiler, kurulum şekillerinden dolayı çalışmıyor gibi görünüyor (MediaWiki sürümü çok eski, API devre dışı, vb.).
 • Betik, code.2.js kullanılarak çalıştırılmalıdır. Artık desteklenmese de, orijinal atom beslemesi sürümü code.js sayfasını bulunabilir ve bununla ilgili belgeler burada bulunabilir.

Gereksinimler[]

 • JQuery
 • Betikteki tüm vikiler şunları yapmalıdır:
  • MediaWiki vikileri olmalı (sürüm 1.16+).
  • MediaWiki API'si mevcut olmalı.
 • ECMAScript5'in çeşitli yönlerini destekleyen tarayıcı (herhangi bir güncel tarayıcı temel olarak yeterli olacaktır).
 • Betiğinin bir Fandom wiki'sinde çalışması gerekir (çökmekte olan listeler için kod gibi şeylere erişimi olduğundan emin olmak için).
Advertisement