Fandom Developers Wiki
Advertisement

ReferencePopups, Vikipedi'nin bir kaynağın üzerine gelmenizi ve kayan bir kutuda kaynağın içeriğini görüntülemenizi sağlayan bir özellik olan kaynakça açılır penceresinin yeniden uygulanmasıdır. Bunun bariz avantajı, aşağıya inmek veya kaynağı tıklamak zorunda kalmadan kaynakçaları yerinde (konumunda) görüntüleyebilmeniz ve maddedki yerinizi kaybetmenizdir. Demonstrasyonuna buradan göz atabilirsiniz.

Bu küçük araç, akıllı renk düzeni eşleştirme içerir, bu nedenle düzeltmek için herhangi bir özel CSS gerektirmeden kendini otomatik olarak vikinin renk düzenine sığdırmaya çalışır. Bunu Special:ThemeDesigner sayfasındaki renkleri kullanarak yapar; Vikinin renklerini Tema Tasarımcısı yerine CSS kullanarak değiştirdiyseniz, bu düzgün çalışmayabilir.

Kurulum[]

Kullanım Notları[]

Açılır pencereler, yerleşik kullanıcı arabirimi aracılığıyla yapılandırılabilir. Fareyle üzerine gelmek yerine tıklayarak bunları tetikleyebilir, fareyle üzerine gelme gecikmesini özelleştirebilir ve animasyonları açıp kapatabilirsiniz. Bunları istemeyen bireysel kullanıcılar için kullanıcı bazında tamamen devre dışı bırakmak da mümkündür.

Açılır pencereler devre dışı bırakıldığında, maddenin sonunda, kategorilerin hemen altında, daha sonra tekrar açmak üzere yapılandırma kullanıcı arayüzünü yeniden açmak için tıklanabilen bir bağlantı vardır.

Yapılandırmayla İlgili Hızlı Yardım[]

Açılır yapılandırmadaki seçenekler şunlardır:

  • Kaynakça Açılır Pencerelerini Devre Dışı Bırak — Bu, açılır pencereleri devre dışı bırakır, böylece özel olanlar dışında artık görünmezler. Maddelerin altındaki "Kaynakça Açılır Pencerelerini Yapılandır" bağlantısı kullanılarak tekrar açılabilirler.
    • Bazı vikiler açılır pencereleri kilitleyerek onları kapatmanızı engelleyebilir. Bu durumda tartışmak için o vikideki hizmetlilerle iletişime geçmelisiniz.
  • Üzerine gelme gecikmesi — Açılır pencerenin açılması için farenizi kaynakçanın üzerine getirmeniz gereken süre (milisaniye olarak). Varsayılan değer 200 ms'dir ancak bu süre sizin zevkinize göre çok uzun veya çok kısaysa ayarlayabilirsiniz. Kaydırma sırasında çok kısa değerlerin can sıkıcı olabileceğini unutmayın.
  • Fare dokunana kadar açılır pencerelerin açık kalmasını sağla — Açılır pencereler, siz farenizi açılır pencerenin üzerine getirene ve ardından çıkana kadar Tıklama modunda olduğu gibi göründükleri anda açık kalacaktır. Bu, farenizi üzerine getirerek açılır pencereyi açmanıza ve ardından istediğiniz kadar açılır pencere üzerinize kapanmadan farenizi başka bir yere taşımanıza olanak tanır.
  • Etkinleştir — Varsayılan olarak, açılır pencereler fareyle üzerine gelindiğinde tepki verir; ancak, tercihinize göre fareyle üzerine gelme ve tıklama arasında geçiş yapabilirsiniz. Tıklama modunda, açılır pencereleri açmak için referanslara tıklamanız gerekir.
    • Tıklama modunda, açılır pencere zaten açıkken kaynakça ikinci kez tıklamak onu atlar (kapatır) ve normalde olduğu gibi sizi maddenin altındaki kaynakça bölümüne götürür.
  • Aç/Kapat Animasyonlarını Etkinleştir — Varsayılan olarak, açılır pencerelerde 300ms boyunca çalışan kayan bir açık/kapalı animasyon bulunur. Bu genellikle göze daha çok hoş gelir, ancak umursamıyorsanız kapatabilirsiniz.

Hizmetli Yapılandırması[]

Hizmetliler, Kaynakça Açılır Pencerelerini "kilitleme" moduna getirerek küçük aracının yapılandırma bağlantısını vikilerinden kaldırabilir. Bu, açılır pencereleri etkin kalmaya zorlar ve yapılandırma bağlantısını açılır pencereden değil, makalenin sonundan kaldırır.

Kilitlemeyi etkinleştirmek için, bunu MediaWiki:Common.js yukarıda yukarıda belirtilen içe aktarmaya eklemeniz yeterlidir:

((window.dev = window.dev || {}).ReferencePopups = dev.ReferencePopups || {}).lockdown = true;

Yeni kullanıcılar için varsayılanları da değiştirebilirsiniz. Aşağıdakileri kullanarak animasyonu varsayılan olarak devre dışı bırakabilirsiniz:

((window.dev = window.dev || {}).ReferencePopups = dev.ReferencePopups || {}).defaults = { animate: false };

Özel Açılır Pencereler[]

Bu betiğinin açılır bileşeni tamamen yeniden kullanılabilir ve kaynakçanın yanı sıra istediğiniz herhangi bir şeyi görüntülemek için yeniden kullanılabilir. Bir şeyi bırakıp kullanmak istiyorsanız, önceden hazırlanmış bir betik ve şablon seti sağlanır. Alternatif olarak, kendi JavaScript'inizi yazabiliyorsanız, AJAX yeni içeriği gibi şeyler yapmak için doğrudan açılır pencerelere karşı kod yazabilir ve belirli ögelerle etkileşime girdikçe onu bir açılır pencerede görüntüleyebilirsiniz.

Özel açılır pencereleri kullanmak için Özel Açılır pencere betiğinin içe aktarmanız gerekir:

dev:ReferencePopups/custom.js

Betiğini kullanmak için bu 2 şablonu vikinize kopyalamanız gerekecek:

Şablonlar, bunların nasıl kullanılacağını açıklar.

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, özel açılan betiğin, özel olanlarda dişli simgesi görünmese bile kullanıcının ReferencePopup yapılandırmasını kullanacağıdır. Bu, açılır pencere tıklama modundaysa, açılır pencereleri zaten kendi betiklere sahip olan sayfa öğelerine eklemenin garip sonuçlara yol açabileceği anlamına gelir. Normal açılır pencerelerin aksine, özel olanlar asla yapışkan değildir ve devre dışı bırakılamaz.

Ayrıca, özel açılır pencereler için özel görünümler de oluşturabilirsiniz. Bunun bir örneği demo sayfasındadır, bunun CSS'sini buradan görebilirsiniz.

Advertisement